vitalproject.eu

Egy blog az egészségről és a szépségről.

Mindenkinek.

A jóga hatása az életünkre

A jóga Indiának egy több ezer éves hagyományokra épülő gyakorlat rendszere. Vajon a mai kor emberének milyen hatással lehet az életére?

Ha a jógáról hallunk, az egyik, s talán legtöbbször szóba hozott „csodás” hatása a hosszú élet. Ha szeretnénk jobban megismerkedni a jóga egészségre gyakorolt hatásával, akkor egy komoly tanulmányútra kell elindulnunk, de azért néhány ízelítő gondolatot szeretnék most megosztani veletek.

Őrizd meg az egészséged!

A hosszú életet, – s legyen az bármilyen hosszú is – senki nem szeretné tehetetlen és beteg öregemberként végig szenvedni. Ha viszont nem teszünk semmit az egészségünk megőrzéséért, akkor csökken az esélyünk egy vitálisan megért öregkor elérésére. A mozgékonyságunk, a szellemi frissességünk, a fiatalos külső, a betegségek elkerülése, mind összefüggésben van az életmódunkkal.

Az is közismert, hogyha már egy betegség kitört rajtunk, akkor sokkal nehezebb a gyógyítás segítségével visszaszerezni a régi életünket, mintha komolyan foglalkozunk a megelőzés lehetőségeivel. Egyik ilyen lehetőség, ami élettanilag pozitívan hat az életünk folyására, az a jóga.

Azt azonban ne feledjük, hogy nem elegendő egyetlen számunkra hatásos gyakorlatot végezni heti rendszerességgel, az egészségesebb életmód kialakítása, az egy összetett folyamat.

Újra mozgásba hoz

Minden testrészünk elrozsdásodik a természetes használat hiányától. A napi életünk során bizony nagyon kevés az a mozgás, ami kihat a mozgásszervek működésére. Ennek következtében a vérellátás rosszabbodik azon a testrészünkön, ami kevesebb mozgásnak van kitéve az életritmusunkból adódóan.

A jógának az a lényege, hogy olyan testhelyzeteket kell kidolgozni és gyakorolni, amik a természetes mozgásokat pótolják és ellensúlyozzák az egyoldalú életmódot. Ez bizony elég ellentmondásosan hangzik, hiszen a jóga gyakorlatok egyáltalán nem a természetes testtartásnak felelnek meg.

Akkor vajon mégis hogyan lehetséges, hogy ezek a gyakorlatok elsajátítása és rendszeres végzése mégis pozitív hatást gyakorol az életünkre. A jóga legfőbb célja az egyensúlyi állapot visszaállítása és éppen ezért kell olyan gyakorlatokat végezni, amik az életben gyakorlott testhelyzetekre nem jellemzőek.

A gyakorlatok csoportosítása:

  • légző gyakorlatok
  • gerinc gyakorlatok
  • hasizom gyakorlatok
  • fordított testhelyzetű gyakorlatok

Összefoglalva a jógának számtalan fajtája van, és az életünk szinte teljes területére hatással lehet, ha rászánjuk magunkat és megismerkedünk ennek a lehetőségeivel.

Csak néhány gondolatot emelnék ki a teljesség igénye nélkül, amire pozitív hatással van a kutatások alapján a jóga gyakorlatok elsajátítása és rendszeres végzése:

  • A jóga hatással van a jobb agyi funkciókra,
  • elismert a stressz csökkentő hatása,
  • nagyobb hajlékonyságot eredményez, aminek következtében a nyaki és gerinc fájdalmak csökkenthetők,
  • növelhető a tüdő kapacitása,
  • hosszabb távon az erősebb izomzat és csontozat kialakításában van szerepe.

Amennyiben további kérdésed van, keress bátran elérhetőségeim egyikén, vagy messenger üzenetben!

Kapcsolódó cikkek

Ejtsünk pár szót a kisgyerekek fogápolásáról

A gyermekek fogápolásra szoktatását már csecsemőkorban el kell kezdeni. Az ugyanis tévhit, hogy a tejfog nem romlik el, vagy ha romlik is, úgysem fáj, illetve úgyis egyszer kiesik, ezért nem is kell rá figyelmet fordítani. Az egészséges fogazat óriási nagy kincs, és ezt azok tudják igazán, akik már csak álmodnak róla. Ezért nagyon fontos a megelőzést már kisgyermekkorban elkezdeni.

Tovább olvasom »

Úgy érzed, hogy romlik a memóriád? Megmutatom az okot és a megoldást is!

A memória, az emlékezés az emberi agy csúcsteljesítménye: az a folyamat, amelynek segítségével az ember képes a világ dolgainak felismerésére benyomásokat gyűjteni, ezeket elraktározni és szükség esetén feleleveníteni. Általában az emberek agyi kapacitásuknak csak töredékrészét használják ki – az emberiség régi vágya ezen az arányon javítani, úgy, hogy a szellemi képességen minél kevésbé rontsanak az életkor és egyéb, külső körülmények hatásai.

Tovább olvasom »
Értesülj az újdonságokról!

Iratkozz fel a heti hírlevelünkre

Kapj értesítést az új cikkeimről