vitalproject.eu

Egy blog az egészségről és a szépségről.

Mindenkinek.

„Az anyatejjel szívta magába” – Avagy figyelj oda magadra is!

Mikor egy újszülött a világra jön, mindent  meg szeretnénk tenni érte, minden körülötte forog. Ha viszont tényleg azt szeretnénk, hogy neki jó legyen, először magunkra kell figyeni! Nem csak a várandósság alatt fontos a megfelelő vitaminbevitel és táplálkozás. A szoptatás során a baba azokhoz a vitaminokhoz jut hozzá, amiket mi biztosítunk neki.

A vitaminok fontossága

Szinte mindegyik vitaminra szüksége van a női szervezetnek, de van néhány, amiből ilyen időszakban egy kis extrára is szükség van. Ilyen például az A-vitamin, amely segíti a csontok, a bőrszövet, a fogak kialakulását, egészségét, ráadásul tényleg meg is nő a szükséglet a terhesség alatt. Sok van belőle a májban és a halolajban, a tejben.

A B1, a B2, a B6 és a B12 vitaminok a különböző anyagcsere-folyamatok kiegyensúlyozottságáért felelnek, a C- és D vitaminok fontossága pedig közismert.

A kismamáknak az E-, a K-vitamin is fontos, a folsav-igény pedig megduplázódik a terhesség alatt, ezt mindenképp pótolni kell.

Mint mindig, most is a természetes vitaminpótlást preferáljuk, de ismerve a gyümölcsök, zöldségek csökkenő vitamintartalmát, elengedhetetlen a kapszulás pótlás.

Érdemes megvizsgálni a különböző magzatvédő vitaminokat – több is van már belőle a „piacon”.

A szoptatás

A babák egészséges fejlődése érdekében a WHO fél évig mindenképpen ajánlja a szoptatást és az anyatej alkalmazását.

Ebben az időszakban szükség van a sok vitaminra, zöldségre, gyümölcsre, teljes értékű gabonára, vasra, megfelelő fejérjére és kalciumra.

Lelkileg és fizikailag is megterhelő időszakról van szó.

Több energiára van szüksége a szervezetnek, amit nem feltétlenül csokival kell a szervezetbe juttatni, néha azért megengedhető a nassolás.

A tejtermelésért egyébként a prolaktin nevű hormon a felelős, míg a folyamatos tejtermelést az segíti elő, ha lefejjük a tejet – így hozzászoktatva a szervezetet a folyamatossághoz.

Milyen természetes anyagok segíthetik a tejtermelődést?

Nos, a különböző magvak, például a dió, a mandula, ráadásul ezek a tej összetételét is kedvezően befolyásolják.

Emellett: sok egészséges folyadék és vitamin! A tej fogyasztását nem minden szervezet tolerálja, ezért a magas kalcium, magnézium tartalmú rizs és egyéb növényi tejek nagyon jól pótolhatják ennek szerepét.

https://images.unsplash.com/photo-1544471884-39fece40e16b?ixlib=rb-1.2.1&ixid=eyJhcHBfaWQiOjEyMDd9&auto=format&fit=crop&w=1350&q=80

Ha elakadnál a napi menüvel:

A)

  • Reggeli: főtt tojás túróval vagy sajttal, teljes kiőrlésű pirítós
  • Tízórai: natúr joghurt friss gyümölcsökkel
  • Ebéd: natúr csirkemell vegyes salátával
  • Uzsonna: dió vagy mandula, sütőtök
  • Vacsora: tonhalsaláta

B)

  • Reggeli: zabkása tejjel, (rizstejjel) banánnal
  • Tízórai: joghurt, magvakkal
  • Ebéd: tojásos lecsó
  • Uzsonna: sóskafőzelék
  • Vacsora: tükörtojás, pirítóssal, paradicsommal, uborkával

A kismamák mindenképpen igyanak napi 3 liter folyadékot, lehetőleg vizet, adott esetben babavizet.

Szívesen adok további életmóddal kapcsolatos tanácsokat is, a további részletekért keress bátran elérhetőségeim egyikén, vagy messenger üzenetben!

Kapcsolódó cikkek

Ments meg Te is egy apró életet napi egy kávé árából!

Tudtad, hogy a Föld 7,2 milliárd lakója közül több mint 795 millió ember éhezik vagy alultáplált, azaz nem részesül elegendő tápanyagban? Ez a globális népességre leselkedő legnagyobb veszély. A klímaváltozásból eredő aszály, a polgárháborús forrongás és az infláció együtt hozta létre az krízishelyzetet. 1,4 millió gyermek pedig segélyek nélkül nem éli túl az éhínséget. Sokan bármelyik nap éhen halhatnak. Embertömegek rágcsálnak gyökereket és tavirózsákat élelem gyanánt.

Tovább olvasom »
Értesülj az újdonságokról!

Iratkozz fel a heti hírlevelünkre

Kapj értesítést az új cikkeimről