Ez talán az egyik legalapvetőbb vitaminunk, nem igaz? Korábban már írtam egy személyesebb cikket arról, hogy engem hogyan segített a D-vitamin, mikor a férjemmel megbetegedtünk. Még a koronavírus leküzdésében is szerepet játszott, hogy ezzel erősítettem az immunrendszeremet.
Ez a zsírban oldódó vitamin, mint azt legtöbben tudják, napfény hatására magától is termelődik a szervezetünkben. Ezért is fontos, hogy töltsünk minél több időt a szabad levegőn! De arra sajnos már kevesen figyelnek, hogy a kevésbé napsütéses időszakban is megfelelő mennyiséget vigyenek a szervezetükbe. Pedig a D-vitamin hiányának súlyos következményei is lehetnek!
Mire jó a D-vitamin?
- erősíti az immunrendszert
- szabályozza a kalciumháztartást
- segít a fertőzések, betegségek ellen
- elengedhetetlen a csontok számára
- szabályozza a sejtek növekedését
- befolyásolja a hormonok működését
Miben található D-vitamin?
Sajnos a mindennapi étkezésünkkel általában nem tudunk elegendő D-vitamint bevinni a szervezetünkbe. Halak, máj és belsőségek, tojássárgája, tej, gabona, és margarin is tartalmazza, de nem akkora mennyiségben, hogy biztosítsa a napi szükségletet. Nyáron segítőnk a nap (bár ez sem mindig elég!) – de tavasszal, ősszel és télen érdemes készítményekhez fordulni. A magyar lakosság jelentős része D-vitamin hiányban szenved a téli hónapok végére.
D-vitamin hiány tünetei
A D-vitamin hiány sajnos könnyedén kialakul, első sorban télen jellemző a napfény hiánya miatt. Rövid távon az immunrendszerünk gyengülését okozza, de bizonyos esetekben több komoly betegséghez is vezethet, ha nem figyelünk a D-vitamin bevitelre. Ilyenek például a szívbetegségek, az inzulinrezisztencia és az érelmeszesedés. Mivel a csontjaink számára elengedhetetlen ez a vitamin, így hiánya a fogak és csontok állapotát is kritikusan befolyásolja.
D-vitamin túladagolás következményei
Túl magas D-vitamin szintet az erős UV-sugárzás, vagy a mesterséges készítmények túlzott bevitele okozhatja. Mivel zsírban oldódó vitamin, így nem ürül ki a szervezetünkből természetes úton. A tünetei nem kellemesek, de ritkán vezet súlyos mellékhatáshoz. Általában hányinger, gyomorfájás, hasmenés jellemző. Ritka esetekben a vér kalciumszintjének emelkedése vagy a csontok gyengülése tapasztalható.