Vitaminjaink közül ezt tekinthetjük a legsokszínűbbnek, hiszen 8 féle B-vitamint különböztetünk meg. Ebből adódóan különösen fontos, hogy tudjuk, melyikre is van szüksége a szervezetünknek. Helyes táplálkozással jellemzően észrevétlenül is eleget juttatunk a szervezetünkbe belőlük, így ritkán fordul elő hiány, de érdemes figyelni magunkra. Vízben oldódó vitamin lévén a fölösleg egyszerűen kiürül a szervezetünkből, így a többlettől nem kell tartanunk.
A B-vitamin felszívódása a vékonybélben történik. Ebből kifolyólag időskorban alakulhat ki B-vitamin hiány, amikor már nehezebben tud felszívódni. Szintén B-vitamin hiányt okozhat a túlzott alkoholfogyasztás, vagy bélrendszeri betegség, ami akadályozza a felszívódást.
Mire jó a B-vitamin?
Sokszínűségének köszönhetően a szervezetünk számos folyamatában részt vesz.
- támogatja az anyagcsere-folyamatokat (B1, B2, B3, B5, B6, B12)
- hozzájárul az idegrendszer épségéhez (B2, B3, B12)
- elűzi a fáradtságot (B2, B3, B5, B6, B12)
- egészségessé teszi a bőrt (B2, B3)
- felel az elménk egészségéért (B2, B3, B12)
B1-VITAMIN – TIAMIN
A B1-vitamin az a szívműködést, az idegeket és az izmokat támogatja, emellett kedélyjavító hatása is van. Napi nagyjából 1,5 mg az ideális mennyiség belőle, amelyet bevihetünk például teljes kiőrlésű termékekkel, sertéshússal, májjal, hüvelyesekkel vagy akár diófélékkel. Szervezetünk B1-vitamin szintjét azonban csökkenti a dohányzás, alkoholfogyasztás és még a stressz is.
B2-VITAMIN – RIBOFLAVIN
A B2-vitamin a bőrünkért, körmeinkért, hajunkért, ajkunkért és a látásunkért is felel. Fontos azonban tudni, hogy nagyon fényérzékeny. Ha a B2-vitamint tartalmazó élelmiszert nem megfelelően tároljuk, könnyen lebomolhat a vitamin. Naponta 12-1,6 mg javasolt belőle, amely szintén könnyen bevihető a szervezetünkbe némi tej, tojás, saláta vagy sajt fogyasztásával.
B3-VITAMIN – NIACIN
A B3-vitamin felel a koleszterinszintünkért, a vér zsírsavszintjéért, valamint a magas várnyomás elkerüléséért. Sőt, még migrénes fejfájás ellen is hatásos. Extra B3-vitaminra van szüksége annak, aki antibiotikumot szed, vagy esetleg depresszióval küzd. Hiányát bőrproblémák, alvászavar, komolyabb esetben idegrendszeri zavar mutatja. Ebből napi 9-25 mg az ajánlott mennyiség, amit rizzsel gombával vagy teljes kiőrlésű termékekkel vihetünk be.
B5-VITAMIN – PANTOTÉNSAV
A B5-vitamin a korzol nevű hormon termeléséért felelős. A korzol gyulladáscsökkentő, stresszcsökkentő, segíti a zsírbontást és az ízületi merevség leküzdését. Sőt, még a hajunk szépségét is elősegíti! 6-10mg között ajánlott egy nap fogyasztani belőle, melyet tejjel, gombával vagy zöldségekkel, olajos magvakkal kivitelezhetünk.
B6-VITAMIN – PIRIDOXIN
A B6-vitamint sokan hányingercsillapítóként ismerik. Ettől azért jóval többre képes: védekezőrendszerünkért és a fehérjeanyagcseréért is felelős, segíti a glükóz sejtek felé áramlását és csökkenti a szívinfarktus esélyét. Nagy ellensége az erős fogyókúra, valamint a fogamzásgátlók. Az átlag szükségleg kb. 2,5mg/nap, ami például lazaccal, krumplival, salátákkal fogyasztható el.
B7-VITAMIN – BIOTIN
A B7-vitamin az anyagcseréért felel, valamint a cukor keményítővé alakulását is segíti, így biztosítva a megfelelő vércukorszintet. A fehérjék feldolgozása és a zsírok elégetése is a feladatai közé tartozik. Emellett haj- és körömerősítő hatása is van, csökkenti a bőrkiütéseket és az izomfájdalmat. Tojásban, salátában és a legtöbb zöldségben megtalálható.
B9-VITAMIN – FOLSAV
A B9-vitamin nagyon fontos szerepet tölt be a szervezetünkben. Amellett, hogy részt vesz a vérképzés folyamatában, az egészséges magzati fejlődés egyik elengedhetetlen vitaminja. Hiánya idegcső-elzáródási rendellenességet okozhat. Terhesség előtt és közben ezért érdemes külön is fogyasztani, nem csak a megfelelő táplálkozással bevinni a minimum mennyiséget. Természetesen a mindennapokban elég az étkezésre figyelnünk. Könnyen megtalálható a B9-vitamin leveles zöldségekben, babban, májban, gyümölcsökben, brokkoliban.
B12-VITAMIN – KOBALAMIN
A B12-vitamint erősíti az idegrendszert és segíti a vérképződést. Segít a koncentrációban, kiegyensúlyozottabbá válik tőle az ember. Jó barátja az A-, B5-, B9- és C-vitaminoknak, segítik egymás munkáját a szervezetben. Elegendő mennyiséget fogyaszthatunk belőle már egy szelet csirkehússal, egy tojással vagy uborkával, búzacsírával.