A memória, az emlékezés az emberi agy csúcsteljesítménye: az a folyamat, amelynek segítségével az ember képes a világ dolgainak felismerésére benyomásokat gyűjteni, ezeket elraktározni és szükség esetén feleleveníteni. Általában az emberek agyi kapacitásuknak csak töredékrészét használják ki – az emberiség régi vágya ezen az arányon javítani, úgy, hogy a szellemi képességen minél kevésbé rontsanak az életkor és egyéb, külső körülmények hatásai.
Amennyiben hatásos agytorna módszereket keresel, olvasd el ezt a cikkemet is!
A memóriaromlás okai
Mindenkivel megesett már, hogy egy-egy stresszesebb periódusában hirtelen rohamosan elkezdett romlani a memóriája. Egyes hétköznapi pillanatok (pl. bezártam-e a lakást, hova raktam a szemüvegem) teljesen kiesnek, mintha csak alvajáróként estünk volna túl rajtuk, mások pedig még ennél nagyobb galibát is okozhatnak (pl. ha összekeverjük a telefonunk kódját és a PIN kódunkat).
A memória romlása, a szétszórtság, „szétesettség” érzése hétköznapi esetben depresszióra vagy olyan hajszolt, stresszes időszakra utal, aminek megoldása már nem tűr halasztást. Sajnos, memóriazavar esetén a depresszióra sokszor az orvosok sem gondolnak, ha nem elég tájékozottak a lelki kórképek felismerésében. Szerencsére a memóriazavarok egy része visszafordítható, és az okok felszámolásával meg is szűnik.
A legfontosabb agyromboló hatások:
- Alkohol, dohányzás, gyógyszerfüggőség (altatók, nyugtatók)
- a pajzsmirigy rendellenes működése (alulműködés)
- az agyi erek meszesedése, rossz vérellátása
- Alzheimerkór: az idegsejtek elfajulása (fiatalkori „agyzsugorodás”)
- súlyos fejsérülések, agyi károsodások (trombózis, agyvérzés, daganat stb.)
- tartós és intenzív stressz, álmatlanság, alvászavarok, depresszió
- vitamin és nyomelemhiányos táplálkozás
- alacsony vércukor
- testi lustaság, szellemi tunyaság
Az okosító étkek:
Az, hogy mit eszünk, nem csak testi kondíciónk, hanem szellemi teljesítőképességünk szempontjából is rendkívül fontos. A „zökkenőmentes” agyműködéshez különösen nagy szükségünk van B-vitaminokra, elsősorban a B1- re, B2-re, B6-ra, a folsavra, és a B12-re.
A C-vitaminnak (aszkorbinsav) és az E-vitaminnak (tocopherol) központi idegrendszerünk munkájában és „karbantartásában” van nagy jelentősége. Ha ezekből nem juttatunk eleget a szervezetünkbe, súlyos, visszafordíthatatlan neurológiai funkcionális zavarokkal kell számolnunk. Agyaktiválóként hatnak egyes ásványi anyagok is; ilyenek a vas, a magnézium, a cink, a kalcium és a vörösréz.
A legjobb agyserkentők:
- lecitin
- fokhagyma
- sörélesztő
- zöld és kékalga
- ginkgo (páfrányfenyő)
- glutaminsavak
- ginzeng
- vitaminok és nyomelemek (Bvitaminok, Mg, Zn, Se, licopin, Q10
- vitamin)
- glukóz
- telítetlen zsírsavak (omega3, linolsav)
- A fehérjék alkotórészei, az aminosavak közül különösen fontos az Ltyrosin és az L-tryptophan, mivel ezek is fontos idegrendszeri hírvivő anyagok – dopamin, szerotonin – előállításának alapanyagai.
- A jó agyműködéshez elegendő glukózra is szükség van, hiszen az agyunk az egyik legtöbb energiát igénylő szervünk. (pl: gyümölcs, méz)
Én jó pár terméket ismerek, melyek bizonyítottan javítják az agyad működését. Amennyiben te sem szeretnél idejekorán memóriazavarokkal küzdeni, keress bátran és megosztom veled a titkomat!
Huszár Dóra
Health and Beauty Coach