Tested legnagyobb, egyben legkifejezőbb szerve a bőr. Naponta számos külső agresszív hatástól véd meg bennünket, mint egy óvó kabát, szerveink és szervezetünk első számú védelmi rendszere. Rengeteg oldal, kiadvány és publikáció írt már a bőr egészségmegőrzésünkben betöltött lényeges szerepéről, ezáltal annak folyamatos „karbantartásáról”, azonban érdemes odafigyelni, mégis miként tesszük ezt, milyen anyagokat viszünk fel rá.
Nulladik, de legfontosabb lépés: a tájékozódás
Szupermarket, drogéria, szépségápolás. Se szeri se száma a szépségápoló és bőrhelyreállító krémeknek, olajoknak. Hol a neve, hol az ára, hol a reklámja cseng nagyon jól ezeknek a cikkeknek, de vigyázzunk! Mint ahogy az élet más területein, itt is legyünk éberek, tájékozódjunk, bizonyosodjunk meg arról, milyen anyagokat viszünk be a szervezetünkbe.
Ne akadályozzuk meg testünk méregtelenítő folyamatait!
Nagy divat manapság a méregtelenítés. Arról viszont kevés szó esik, hogy a rendszer lényeges tagján, a vesén túl a verejtékmirigyek azok, amelyek a bomlástermékek bőrfelszínre mosásával támogatják ezt a folyamatot. (Csupán mindez átlagosan már napi 0,5 liter folyadékot vesz igénybe a szervezettől, ezért is nagyon fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel minden nap.) Kidolgozott étrendek, kúrák kecsegtetnek a szervezet méregtelenítésével, holott kevesen tudják, hogy a bőr egymaga megoldaná ennek a feladatnak a jelentős részét. Ha éjszaka alszunk, testünk felfrissül, regenerálódik. Ennek keretein belül a szervezetben lejátszódó anyagcsere-folyamatok során bomlástermékek és salakanyagok keletkeznek, amelyek szervezetünk kiválasztó rendszerei segítségével távoznak.
Ha tehát a vesék kiválasztó tevékenysége csökken, megszűnik, a verejtékmirigyek egyre nagyobb arányban veszik át annak szerepét. Rendkívül fontos tehát, hogy hagyjuk meg ennek a folyamatnak a természetes lefolyását, ne tömítsük el bőrünk csatornáit!
Továbbá, fontos megemlíteni azt is, hogy a bőrlégzésnek legalább akkora a szerepe az oxigén vérbe való juttatásában, mint a „tüdőlégzésnek”. Magától értetődő, hogy ha megakadályozzuk a bőr e funkcióját, elzárjuk a szabad oxigénáramlást, azzal olyan hatást érünk el szervezetünk tekintetében, mintha csak befognánk az orrunkat. Ha a bőr oxigén szállítási folyamatai felborulnak, bőrünk fakóvá, pergamenszerűvé, szárazzá, egyszóval, öregebbé válik. Már pedig pont ezt a hatást érjük el a folyamatos, a bőrlégzés gátló, egészségtelen kozmetikumok alkalmazásával.
Melyek azok az összetevők, amelyek károssá tesznek egy kozmetikumot?
A választ nem is érdemes túlbonyolítani. A kőolaj, és annak származékai. Rendben! Fogjuk a boltban a kozmetikumot, elolvassuk az összetevőket, nincs ott kőolaj, vagy bármi féle ijesztőnek hangzó adalékanyag. Viszont laikus szemmel tekintve nem mindig egyértelmű a feltüntetett összetevők listája.
A teljesség igénye nélkül nézzünk pár példát az ugyan jól csengő, de kevésbé kedvező anyagokra.
Ásványolaj, más néven paraffinum liquidium. Nyersolaj, a petróleum származéka. Így ugye már nem is ismeretlen számunkra?! Ipari felhasználáskor leginkább kenőolajként alkalmazzák. Filmszerű réteget képezvén a bőrfelszínen, elzárja a csatornákat. A bőr nem tud normálisan lélegezni, így az oxigén sem juthat át a sejtfalon.
Lanolin, gyapjúzsír. Alapvetően, BIO változata kifejezetten bőrbarát. De! A feldolgozási folyamatok során használt vegyszerek benne maradnak, amelyek okozhatnak akár súlyos bőrproblémákat.
És még egy összetevő, amely neve gyakorlatilag összeforrt a szépségápolással, ezáltal sokan vissza is élnek vele, a kollagén. Alkalmazzák is, be is válik, de nem minden esetben a bőrön! Ha nem vagyunk körültekintők, komoly allergiás tüneteket is okozhat egy nem biztonságos készítmény.
Nem győzöm tehát ismételni, legyünk körültekintőek, tájékozottak, fontos, hogy mit kenünk magunkra! Ne mérgezd magad!