A szülés utáni depresszió még a mai napig tabu téma. Ha mégis szóba kerül valamilyen közösségben, akkor hasonló reakciókat kapunk:
- Ez nem is egy igazi betegség, csak bebeszéled magadnak a dolgokat!
- Lusta vagy és azért bújsz egy kitalált betegség mögé, hogy ne kelljen ellátni a kisbabádat!
- Csak akarni kell és kész!
- Bezzeg a régi időkben nem volt idejük az embereknek ilyesmikre, tették a dolgukat!
- Szedd már össze magad! Akkor minden rendben lesz.
Nos… ezek a kijelentések vajmi kevés segítséget nyújtanak, igaz? Ezért is fontos, hogy elsősorban felismerd a tüneteket és időben megkapd a kellő segítséget.
Mivel nem szeretünk beszélni róla, így egy kevésbé ismert betegséggé vált. Azt pedig még kevesebben tudják, hogy ez a fajta depresszió az apukákat is érintheti, ezért rájuk is mindenképp oda kell figyelni.
A szülés utáni depresszió (gyermekágyi depresszió) hátterében nagyon sok féle ok húzódhat meg. Vannak szervezetünkben lezajló (hormonális) változások, melyeket nem tudunk sem irányítani, sem befolyásolni. Ez a fajta depresszió hosszan elhúzódó, mélyen beágyazza magát az életünkbe és még a férj és a család segítsége sem elegendő az enyhítésére.
Mi okozhatja?
- Kialvatlanság, fáradtság
- Komplikált szülés, koraszülés vagy beteg gyermek születése
- Pszichés okok
- Önbecsülési gondok
- Perfekcionista beállítottság (soha semmi nem elég jó, nem tökéletes)
- Korábban is voltak depressziós időszakaid
- Párkapcsolatodban lévő problémák
- Úgy érzed, hogy a párod nem áll melletted, csupán csak kritizál
- Nem bízol a saját párodban
- A családban előfordult már depressziós beteg (pl.: szülők, testvérek)
- Ha a terhességet nem vártad (pl.: külső hatásra került sor a babára)
- A gyermekvállalás oka a felnőtté válás bizonyítása volt (ha szülő vagyok, nem nézhetnek többé gyereknek)
Ez a lista is bizonyítja, hogy milyen sokrétű lehet a szülés utáni depresszió kiváltó oka. El sem hinnéd, mennyi nőt érint: minden 10-dik kismama szenved gyermekágyi depresszióban.
Hogyan ismerheted fel?
A következő tünetei lehetnek:
- Nyomott hangulat
- Kedvtelenség
- Motiváció hiány (semmibe nem akarsz belevágni)
- Ingerlékenység
- Hangulatingadozás (akár kisebb apróságon is sírva fakadsz)
- Bűntudat érzése (rossz anyának/apának érzed magad)
- Alvászavar
- Étvágytalanság
Súlyosabb esetekben a depresszió odáig vezethet, hogy az illetőnek megfordul a fejében, hogy kárt tesz saját magában, vagy a kisbabában. De még ha nem is ilyen súlyos a helyzet, az is előfordulhat, hogy a kismama nem gondoskodik az újszülöttről, ami közvetett módon, de ugyanolyan veszélyt jelent a kisbabára.
Mi az, ami segíthet?
Aludj, pihenj sokat, főleg a szülés után és az azt követő 6 hétben. Ilyenkor még a csecsemő napirendje teljesen kiszámíthatatlan, akkor aludj, amikor a pici is alszik, legyen az éjszaka vagy nappal.
További segítség lehet az is, ha más kismamákkal tartod a kapcsolatot, akikkel kibeszélhetitek a problémákat.
A legnagyobb segítség a család felől jöhet, mind fizikailag (besegítenek a házimunkában, hogy neked kevesebb dologgal kelljen foglalkoznod), mind pedig lelkileg (többször elmondják neked, hogy büszkék rád és hogy ügyesen csinálod).
Nagyon sokan mondják, hogy ha vállalsz egy kis mellékes munkát, az is segít, hiszen nem szakadsz ki teljesen a régi, megszokott életedből. Számos munkát hirdetnek kismamáknak, de arra figyelj, hogy ne vállald túl magad, és igazodni tudj a baba bioritmusához. Ha emellett döntesz, a legjobb, ha saját magad uraként, saját elképzeléseid szerint végzed a munkádat, mely helytől és időtől is kötetlen.