vitalproject.eu

Egy blog az egészségről és a szépségről.

Mindenkinek.

Nem csak faragni jó! – A tök jótékony hatásai

Mosolygós, ijesztő, vagy akár extrán különleges – egy biztos, tökök mindenhol! Halloween közeledtével láthatóan mindent elárasztottak, az interneten és az utcán sem lehet elkerülni őket.

A nyugati ünnephez kötődő faragásuk vicces és dekoratív, sőt, olyakor művészi szintet is megüthet. De ezek a zöldségek nem csak vásznak a kreativitásunkhoz! Nem szabad elfelejtkeznünk róla, hogy első sorban fogyasztásra teremnek. Ráadásul nagyon finomak! Tipikus őszi étel a sütőtök krémleves, de salátákhoz, sőt, akár süteményekhez is tökéletes választás. Az íze mellett pedig nagyon sok pozitív hatása van, amiért érdemes eszegetni.

 

Mi mindenre jó a tök?

  • ballasztanyagokban gazdag
  • kalóriaszegény
  • sok vitamint tartalmaz (A-vitamin [előanyag], E-vitamin, szelén, mangán, cink, kálium)
  • nyomelemeket tartalmaz
  • karotinoidokban gazdag
  • csökkenti a koleszterinszintet
  • csökkenti a vér cukorszintjét
  • kiváló rostanyag

 

Hogyan fogyasszuk?

 

Mivel éppen október-november a tökszezon, nyert ügyünk van, kedvünkre válogathatunk. Fajtától függően nyersen, rántva, sütve, főzeléknek és levesnek is elkészíthetjük. Sőt, a sütőtők magja kiváló ropogtatnivaló. legjobb hatását természetesen nyersen – esetleg párolva – fejti ki, hiszen így nem főzzük ki belőle az értékes tápanyagokat. Így csökkenti leghatékonyabban a vércukorszintet, így cukorbetegek számárra különösen ajánlott. Azért nem vész el minden akkor sem, ha megfőzzük! A sütőtők sárgás színéért felelős karotinoid például főzés után is rendelkezésünkre áll. A karotinodról pedig tudjuk, hogy fontos szerepe van a szabadgyökök elleni küzdelemben, ezáltal egészségünk is fiatalságunk megőrzésében. A tökmagolaj egész évben elérhető temrék, ami a koleszterinszintünkre van jó hatással. A sütőtök krémleves pedig a szervezetünk mellet még a lelkünknek is kellemes az őszi hűvösben.

 

 

Nos, te milyen tököt készítesz?

Kapcsolódó cikkek

Ejtsünk pár szót a kisgyerekek fogápolásáról

A gyermekek fogápolásra szoktatását már csecsemőkorban el kell kezdeni. Az ugyanis tévhit, hogy a tejfog nem romlik el, vagy ha romlik is, úgysem fáj, illetve úgyis egyszer kiesik, ezért nem is kell rá figyelmet fordítani. Az egészséges fogazat óriási nagy kincs, és ezt azok tudják igazán, akik már csak álmodnak róla. Ezért nagyon fontos a megelőzést már kisgyermekkorban elkezdeni.

Tovább olvasom »

Úgy érzed, hogy romlik a memóriád? Megmutatom az okot és a megoldást is!

A memória, az emlékezés az emberi agy csúcsteljesítménye: az a folyamat, amelynek segítségével az ember képes a világ dolgainak felismerésére benyomásokat gyűjteni, ezeket elraktározni és szükség esetén feleleveníteni. Általában az emberek agyi kapacitásuknak csak töredékrészét használják ki – az emberiség régi vágya ezen az arányon javítani, úgy, hogy a szellemi képességen minél kevésbé rontsanak az életkor és egyéb, külső körülmények hatásai.

Tovább olvasom »
Értesülj az újdonságokról!

Iratkozz fel a heti hírlevelünkre

Kapj értesítést az új cikkeimről