vitalproject.eu

Egy blog az egészségről és a szépségről.

Mindenkinek.

Napozz óvatosan! Hogyan legyen piros helyett barna a bőröd?

Itt a nyár és neked fehér a bőröd, de szeretnél egy kis barnaságot, különböző ártalmaktól megóvva?

Te is szenvedsz azzal, hogy nyáron nem tudsz szépen lebarnulni és a szolárium sem segít? Napjainkban ez az erős UV sugárzás meglehetősen káros lehet a bőrnek. Ha nem figyelünk oda napozás közben, akár bőrrákot is okozhat. Azt pedig senkinek nem kell elmondani, hogy a sok szolárium is káros a bőrnek.

Na de így mitévő légy Te, aki csak egy kis színt szeretne a bőrének?  Igen, nyáron mindenki a tökéletes barnaság után epekedik. Hajlamosak vagyunk irigykedni és szúrós tekinteteket vetni azokra, akik néhány óra napozással égés nélkül elérik azt. De tudtad, hogy ha hófehér a bőröd, nem csak a leégéstől kell extrán tartanod?

Természetesen mindenkinek oda kell figyelnie a fényvédelemre, de minél világosabb a bőr, annál nagyobb ápolást igényel. Elmulasztásának borzasztó egészségügyi hatásai lehetnek a későbbiekben a káros UV sugarak miatt. Az óvatosság egyaránt vonatkozik a természetes napozásra és a szoláriumra is. Ha most, még fiatalabb korban odafigyel az ember, hogyan is napozik, akkor később nem lehet belőle nagyobb probléma, mint egy kisebb leégés.


Milyen UV sugárzások vannak?

Megkülönböztethetünk UV-A, UV-B és UV-C sugárzást.

Kezdjük az UV-C-vel: ez a sugárzás a „legártalmatlanabb”, mivel ezek a sugarak az atmoszférába érve elnyelődnek – legalábbis többnyire. Sajnos vannak olyan helyek, ahol az ózon réteg vékonyabb, így ott bizony átjuthat. Ez a sugárzás a bőr gyulladását vagy késői pigmentálódását okozhatja.

Az UV-B sugárzás felelős azért, hogy az UV-C képes kiváltani a hatásait. Emellett még a fény okozta rákképződést is elősegíti, ugyanakkor ez a tartomány elengedhetetlen a D-vitamin egészséges hatásaiért. EZ a természetes napfénynek mindössze 1/15-öd része.

Végül pedig az UV-A sugárzás: ez a fajta sugárzás felelős a bőr barnulásáért, viszont ez a sugárzás is okozhatja a bőr gyulladását is. Ez csak később, pár nap után jelentkezik, és sajnos ennek a sugárzásnak is vannak rákkeltő hatásai.


Bőrtípustól függően más hatással van ránk a napsugárzás:  


Tehát: nagyjából minden UV sugárzás rákkeltő hatású lehet, ha nem vigyázunk magunkra, és minél világosabb a bőrünk, annál veszélyesebb. Ez persze nem azt jelenti, hogy egy kellemes kreol színnel már el is hagyhatjuk a védekezést. A fényvédők használata nagyon fontos, akármilyen is a bőrszíne az embernek. Már a tavaszi napsütésben is érdemes egy alacsonyabb faktorú naptejet magunkra kenni. Ebben a hőségben ez még fontosabb, már akkor is, ha csak kilépsz a házból. Ha figyelsz a fényvédő krém rendszeres és megfelelő használatára, nem csak egészséges marad a bőröd, hanem szebben és egyenletesebben is fog barnulni a bőröd, égés nélkül!

Amennyiben kérdésed van a napfényvédelemről vagy a megfelelő krémekkel kapcsolatban, keress bártan elérhetőségeim egyikén!

Kapcsolódó cikkek

Ejtsünk pár szót a kisgyerekek fogápolásáról

A gyermekek fogápolásra szoktatását már csecsemőkorban el kell kezdeni. Az ugyanis tévhit, hogy a tejfog nem romlik el, vagy ha romlik is, úgysem fáj, illetve úgyis egyszer kiesik, ezért nem is kell rá figyelmet fordítani. Az egészséges fogazat óriási nagy kincs, és ezt azok tudják igazán, akik már csak álmodnak róla. Ezért nagyon fontos a megelőzést már kisgyermekkorban elkezdeni.

Tovább olvasom »

Úgy érzed, hogy romlik a memóriád? Megmutatom az okot és a megoldást is!

A memória, az emlékezés az emberi agy csúcsteljesítménye: az a folyamat, amelynek segítségével az ember képes a világ dolgainak felismerésére benyomásokat gyűjteni, ezeket elraktározni és szükség esetén feleleveníteni. Általában az emberek agyi kapacitásuknak csak töredékrészét használják ki – az emberiség régi vágya ezen az arányon javítani, úgy, hogy a szellemi képességen minél kevésbé rontsanak az életkor és egyéb, külső körülmények hatásai.

Tovább olvasom »
Értesülj az újdonságokról!

Iratkozz fel a heti hírlevelünkre

Kapj értesítést az új cikkeimről