Biztos veled is megesett már, hogy tavasszal sokkal fáradtabbnak, letörtebbnek érezted magad. A tavaszi fáradtságról sokáig egyszerűen senki sem akart tudomást venni, az egészségtudományok azonban alátámasztották, hogy nem csak kitaláció ez az állapot: a szervezet működése valóban megváltozik a téli hónapok végére.
Miért vagyunk fáradtabbak?
Ha tömör magyarázatot szeretnénk adni a miértekre, így válaszolhatunk:
- télen többet alszunk, majd aztán nem tudunk eleget;
- kevesebb fény, és ezzel egyenes arányban kevesebb vitamin jut hozzánk;
- felborul a hormonháztartásunk;
- nem mozogunk eleget, és nem táplálkozunk helyesen.
Drasztikus változások a pihis tél után
A legutóbbi években saját bőrünkön tapasztaljuk, alig van átmenet a téli és a nyári hónapok között: hirtelen következik be a nagy hőmérséklet-különbség, nem csoda, ha szervezetünk – amelyet nem erre az őrült állapotra terveztek – nem reagál olyan gyorsan. Tavaszi fáradtság a rövid tavasz alatt – nagyon jó…
Télen szívesebben alszunk többet, az alvási hormon (melatonin) mennyisége aztán hirtelen lecsökken. Hogy miért alszunk többet? Egyszerű: hamarabb sötétedik, és egyébként is kevesebb fény jut el hozzánk, márpedig a boldogsághormon, a szerotonin termeléséhez bizony elengedhetetlen a napfény.
A téli hónapokban a szervezet feléli azokat a tartalékokat, amelyeket a termékeny nyári és őszi időszakban felhalmoztunk. Máshogy étkezünk télen, mint tavasszal és nyáron, a vitamin és ásványi anyag mennyiségében gyors hiány következik be február végén, márciusban – újabb ok, hogy furcsán érezzük magunkat.
Ehhez társul még a „punnyadni jó” érzés, naná, hogy nem a legideálisabb állapot így „beleállni” a tavaszba. De ha erőt veszünk magunkon, megkönnyíthetjük ezt a folyamatot.
Szükségünk van az alvásra, és bár egyénenként változó ez a szükséges idő, 6-7 órát mindenképp „szánjunk rá”. Ahhoz, hogy jót aludjunk, néha jó értelemben véve el kell fáradnunk: mozogjunk minél többet: kocogjunk, sétáljunk egy nagyot, a napsütésben leginkább – tudjuk, szükségünk van a fényre!
A mozgás közben endorfin hormon szabadul fel, ez a közérzetünket feljavítja, elindítja azokat a fiziológiai folyamatokat, amelyek miatt kevésbé lehetünk „nyomottak”.
Így tudod megelőzni, elkerülni, orvosolni a tavaszi fáradtságot:
Éljünk a természet ajándékaival: együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, vigyük be a vitaminbombát a szervezetbe, és igyunk nagyon sok folyadékot. A víz lételemünk, szervezetünk döntő részét alkotja, muszáj pótolni – egy egészséges ember naponta 1,5-2-2,5 liter vizet kell, hogy igyon.
Bármennyire is szeretünk kávézni, túlzásba ne vigyük a fogyasztását, és inkább többször, de kevesebbet étkezzünk, semmint egyszerre (kiváltképp este) sokat.
A megtisztulásra, újjászületésre kívül-belül szükségünk van. A méregtelenítéshez fogyasszunk gyógyteákat (például citromfű teát), készítsünk májvédő főzeteket, járjunk szaunába, és a mozgáson túl töltsünk minél több időt barátainkkal, szeretteinkkel, folytassunk velük kellemes, hosszú beszélgetéseket. Különösen jó hatást érhetünk el a méregtelenítés terén egy különleges zöld tea kivonat kapszulával. Napjainkban a zöld teát Kínában és Indiában hagyományosan már évszázadok óta fogyasztják jótékony hatásaiért. A zöldtea-fogyasztás segíti a szervezet természetes védekezését a légszennyezés, stressz, dohányzás és méreganyagok következtében kialakuló szabad gyökök ellen.
Reggelente is zuhanyozzunk, méghozzá úgy, hogy a végén egyre hűvösebb vízzel tegyük – ez segít a felfrissítésben, így üdén indulhat a legszürkébb hétköznap is.
Ugye nem is olyan vészes – ettől még lehetnek fáradtabb napjaink, de legalább elmondhatjuk magunkról: tettünk valamit ellene, ráadásul csupa hasznos és egészséges lépést.