Ugyan naptár szerint még nincs tél, de az idő már elkezdett téliesre fordulni. Rosszul esnek a nyirkos, hideg, ködös napok, s a téli idő szele is szó szerint megérint bennünket. A közösségbe járó gyerekeknél is elkezdődik a „beteges” időszak, nem ritka, hogy az őszi-téli hónapokban gyakran többet köhécselnek, mint amennyit egészségesek.
Minél kisebb egy gyerek, annál érzékenyebb a szervezete a fertőző betegségekre, mivel az immunrendszer működése még nem kifejlett. Pont ezért kell nekünk természetes módon segíteni gyermekünk szervezetét, hogy hatékonyabban küzdjön meg a kórokozókkal. Mai cikkemben ehhez hoztam tippeket.
A baktériumok gyógyító ereje
Ha az ember azt hallja, baktérium, rendszerint azonnal rosszra gondol, olyasmire, amitől meg kell védeni a gyereket. Pedig nem minden baktérium rossz, sőt: a test védekezőképességét sok-sok jótékony baktériumnak köszönheti. Ezeknek a jótékony baktériumoknak a seregét erősítik az élőflórás joghurtok, melyekben bifidobaktériumok, tejsavbaktériumok vannak.
Egy jó forró tea
Az őszi immunerősítésben igen hasznosak lehetnek a teák is, melyek részint kellemesen felmelegítenek, részint jótékonyan hatnak az immunrendszerre is. Ilyen a gyerekek számára tetszetős színű piros csipkebogyótea, különleges gyömbértea a nagyobbacskáknak, vagy akár az egyszerű citromos tea is, melybe azonban addig ne tégy citromlevet, míg az le nem kezd hűlni: 40 fokon a C-vitamin-tartalom elvész!
Megfelelő mennyiségű vitamin is kelleni fog!
Ami a zöldségeket és a gyümölcsöket illeti, ősszel különösen fontos, hogy a gyerek mindennap többször fogyassza ezeket. Színpompás saláták, gyerekbarát tálalás, de akár turmixok formájában is adhatod őket, hogy szívesebben vegye.A citrusféléket, mint a narancs vagy a grépfrút, elsőként említhetjük, hiszen a bőséges C-vitamin tudvalevő, hogy támogatja az immunrendszert.
Három higiéniai szabály
Tudjuk, hogy az immunrendszert még erősíti is, ha némi baktérium kerül a szervezetbe, ám nagyon fontos, hogy a gyereknek szülőként megtaníts bizonyos higiéniai szabályokat, melyeket fontos betartani, hogy ne szedjen össze cseppfertőzéssel terjedő betegségeket. A rendszeres, alapos kézmosásra rá kell szoktatni a gyereket, meg kell tanítani, hogy próbáljon távol helyezkedni azoktól a gyerekektől, akik náthásak, tüsszögnek, köhögnek, illetve érdemes a kisgyereknek is minél korábban megtanítani, hogy ne nyúlkáljon a szájához, szájába.
És a jó öreg Omega-3
Az omega-3 sejtjeink alkotóeleme, egy „jó” zsír, amit a vitaminokhoz hasonlóan szervezetünk nem tud előállítani. Írtam róla egy külön cikket is, érdemes elolvasni. Az omega-3 EPA és DHA nagy mennyiségben a tengeri halakban található, amely étrendünkből szinte teljesen hiányzik! A halolajban található omega-3 előnyösen befolyásolja a szem látóhártya, az agy- és idegsejtek fejlődését és működését. Más szóval javul gyermekünk memóriája, koncentrációs és problémamegoldó képessége, könnyebbé válik számára az olvasás és a tanulás! Így magabiztosabbá válik, és a mindennapok kihívásaival könnyebben birkózik meg.