vitalproject.eu

Egy blog az egészségről és a szépségről.

Mindenkinek.

Sosem gondoltad volna, hogy mi mindenre jó ez a növény – Gondolatok a medvehagymáról

A medvehagyma gyógyhatása már régóta ismert, a népgyógyászatban is használatos. Rövid szezonja és korlátozott hazai elterjedése ellenére méltán népszerű e fokhagyma illatú finomság hazánkban – és egész Európában is.

A néphagyomány szerint a medve, amikor először kibújik a barlangjából, ezt a növényt kutatja fel a tölgyes, bükkös, gyertyános erdők nedves, árnyas részein, hogy új erőre kapjon, s kitisztítsa vele a szervezetét a hosszú téli álom után. Merthogy még a maci is tudja, melyik növény mire való, és hogy a felgyülemlett salakanyagokat bizony olykor ki kell pucolni!

Hagymapálinka és hagymabor

Emberi fogyasztásra a medvehagyma zöld részeit tudjuk felhasználni (fiatal leveleket) és a hagymát. Légmentesen, dobozba zárva a hűtőben egy hétig áll el. Ha egész évben élvezni akarjuk az ízét, akkor vágjuk apróra a leveleket, s szárítsuk ki – például a csalánhoz hasonlóan –, vagy le is fagyaszthatjuk jégkockatartóban (vagy lezárt nejlonzacskóban).

Aki akar, esszenciát is készíthet belőle: ilyenkor tegyük üvegbe az apróra vágott leveleket vagy hagymafejeket, öntsük fel 38-40 százalékos gabonapálinkával vagy egyéb házilag főzött pálinkával, s két hétig tartsuk jó melegen (a napon vagy a fűtőtest közelében)! Ha már szóba került a pálinka, akkor jöjjön a bor is: a medvehagymaborhoz forraljunk fel egy maréknyit az apróra vágott levelekből ¼ liter fehér borral, majd édesítsük ízlés szerint! Ez az ital nagyon hatásos azoknak, akik nehézlégzéssel küzdenek (mellkasi elhurutosodás miatt, idős korban). Idült köhögésre is lehet használni, mert feloldja a váladékot és könnyebben lélegzünk tőle. A tüdőkór és a vízkór esetén is borozgassunk nyugodtan! Felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére is alkalmazható.

Teaként és savanyúságként is tökéletes

Ha valaki ódzkodik az alkoholtól, akkor teaként is fogyaszthatja: forrázzuk le a leveleket (1-2 evőkanál) 3-4 dl vízzel, takarjuk le, hagyjuk ázni 5-10 percig, szűrjük le, és kortyonként fogyasszuk! Napi ajánlott adag: 2-3 csésze. Szárított formában a medvehagyma gyógyhatása gyengül – ahogyan más növényeké is. A legtöbb hatóanyagot fagyasztással tudjuk megőrizni. Sokan nem tudják, de a bimbójából és az éretlen terméséből, hagymából remek savanyúságot is lehet készíteni.

https://media.hazipatika.com//cikkek/main/15/2815/medvehagyma.jpg

Kiemelkedő gyógyhatás

A svájci természetgyógyász és gyógyfüves lelkész, Künzle így írt a medvehagymáról:

„Az egész testet megtisztítja, kihajtja belőle a megrekedt, kóros anyagokat, egészségessé teszi a vért, kiűzi és elpusztítja a mérgező anyagokat. Az örökké betegeskedő embereknek, a sömörös, pattanásos, korpázó arcbőrűeknek, a reumásoknak és görvélykórosoknak úgy kellene tisztelniük a medvehagymát, mint az aranyat. Nincs a Földön még olyan növény, amelyik ennyire hatásosan tisztítaná a gyomrot, a bélrendszert és a vért, mint ez. A fiatal emberek kivirulnak tőle, mint a rózsa, és kinyílnak, mint a fenyőtoboz a napfénytől.”

Ha tehát virulni akarunk, akkor pirosító helyett olcsóbb megoldás a medvehagyma (bár kétségtelenül szezonális az elérhetősége, de az említett pálinkás-boros variációval viszonylagos időtlenséget is elérhetünk). A túlságosan piros arcpír viszont intsen óvatosságra mindenkit: e növény vérlemezke-összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Ezért nem javasolt a fogyasztása véralvadásgátló-szerek szedésekor, mert fokozza a vérzés kockázatát. Ugyanilyen okból kerüljük el műtétek előtt is! Ha kénytelenek vagyunk gyulladáscsökkentő pirulákat beszedni, és vágyunk a medvehagymára, akkor kérjük ki orvosunk véleményét!

https://www.gyulaihirlap.hu/download.fcgi?itemid=670869&pid=1

Na de mi miatt ilyen egészséges?

A medvehagyma fő hatóanyaga az allicin, valamint allinázt, ajoent, metilallil-triszulfidot, adenozint, flavonoidokat, cisztent, foszfolipideket, béta-szitoszterint, növényi szteroidokat és klorofillt tartalmaz. Vitaminok közül A-, B1-, B2-, C-vitamint és niacint (B3-vitamin), ásványi anyagok közül magnéziumot, vasat, cinket, mangánt, kalciumot, szelént tartalmaz. C-vitamintartalmának köszönhetően javítja a szervezet ellenállóképességét.

A népi gyógyászatban előszeretettel használják, és számos nevet is kapott: sásihagyma, poszhagyma, vadfokhagyma, sarima, kígyóhagyma, salamás, sajamás, cigányhagyma, poroshagyma, erdei fokhagyma, boszorkányhagyma.

A medvehagyma gyógyhatása hasonlatos a fokhagymáéhoz (20x több vas van benne, mint a fokhagymában!), de annál erőteljesebb. Kiválóan alkalmas tavaszi, őszi méregtelenítésre, az egész szervezet megtisztítására – és ezáltal a közérzet javítására –, vagy akár adott problémák kezelésére is. Külsőleg használható borogatásként, lemosóként, és egyes gombás fertőzések kezelésében is segítséget jelenthet. Akinek viszont érzékeny a bőre, az legyen óvatos, mert bőrkiütést, bőrpírt okozhat. Ezért először csak kis felületre vigyük fel, s ha nem észlelünk irritációt, akkor folytassuk az alkalmazást nagyobb testrészeken.

Milyen baj esetén használd?

Fertőtleníti a gyomrot és serkenti a bélműködést: érdemes elővennünk, ha hasmenésünk vagy épp szorulásunk van. Tisztítja a vesét, húgyhólyagot, elősegíti a vizeletürítést. Mivel elpusztítja a baktériumokat és a vírusokat, így immunizálja az altesti szerveket és hatékony felfázási tünetek enyhítésére, illetve megszüntetésére is. Akinek érzékeny a gyomra, az vágja össze a növény levelét és hagymáját, öntse le meleg tejjel, hagyja pár órát ázni, és utána a tejet kortyolgassa el. Gázképződés és a belek görcsös összehúzódása ellen is jó, s kihajtja az orsógilisztát, a bélférgeket is.

Ólommentesítő hatása miatt különösen a nagyvárosokban lakó, légszennyezettségtől szenvedő emberek számára ajánlott. Enyhíti a fejfájást: kiemelkedő az idegrendszerre gyakorolt nyugtató hatása. Elűzi az álmatlanságot. A védikus tanítások szerint erősíti a vágyat, a szenvedélyt, kiemelkedően hat az érzelemtestre. Ovidius szerint is potencianövelő hatású. Napkeleten nemi izgatószerként használták, a görögök pedig még a kakasviadalokon is bevetették, hogy szexuális izgalmat váltson ki az állatokból, és harciasabbak legyenek. Vízhajtó hatása miatt alkalmazható érelmeszesedés vagy magas vérnyomás ellen. Vérzsírcsökkentő hatású, védi a szívet, lassítja a koleszterin lerakódását az érfalban, ezáltal javul(hat) a végtagok keringése. Mivel tisztítja a hajszálereket is, így javítja a memóriát.

Ugye milyen hasznos növény ez a medvehagyma? Én szóltam előre! Ha további hasznos információkra vagy kíváncsi a témában, vagy csak szeretnél beszélgetni egyet, keress bátran elérhetőségeim egyikén, vagy messenger üzenetben!

Kapcsolódó cikkek

Szkenneld magad!

Az egészségünk egyik fontos pillérét alkotják az antioxidánsok. Hiányukat sajnos általában nem érzékeljük időben, ezért érdemes odafigyelni, hiszen komoly betegségek megelőzésének alapjai. Az antioxidáns-szintünkre zöldségekkel és gyümölcsökkel teli étrenddel figyelhetünk első sorban, szükség esetén ezeket természetes alapú táplálék-kiegészítőkkel lehet kicsit felturbózni. Itt jön a legfontosabb kérdés: honnan tudjuk, hogy kell-e turbózni? Ezt nagyon könnyen kideríthetjük! A Pharmanex által kifejlesztett Biofotonikus szkenner pillanatok alatt megmutatja számunkra.

Tovább olvasom »

Biobotox rizikó nélkül?

Ez a nap is eljött: megérkezett az ageLoc Boost! Megérte a több hónapnyi várakozás. Igen, mostmár mindenki számára elérhető ez a csoda! Igyekszem egy picit visszafogni magam és elfogulatlanul írni, de az az igazság, hogy én már most nagyon imádom. Ebben az esetben tényleg nem marketingszöveg az, hogy „látható különbség az első használat után”.

Tovább olvasom »
Értesülj az újdonságokról!

Iratkozz fel a heti hírlevelünkre

Kapj értesítést az új cikkeimről