Mi a baj oka?
Ahogyan a tej esetében, itt is a fehérje felelős a problémákért, a glutén károsíthatja a vékonybél nyálkahártyáját. Ráadásul az igazán nagy probléma az, hogy az autoimmun betegségnek számító gluténérzékenység ténye csak akkor derül ki, amikor már károsodott a vékonybél nyálkahártyája, előtte hónapokig, évekig csak kisebb tünetek jelentkeznek, amelyek esetén nem feltétlenül gondol épp erre a problémára az érintett.
Tudtad, hogy a glutén népies elnevezése a sikér?
No, a sikér egy bizonyos fehérjéje, a gliadin felelős a lisztérzékenységért – ez kerül kölcsönhatásba a vékonybél nyálkahártyájával, és így a tápanyagok felszívódása nehézkessé válik.
Milyen tünetek vezethetnek a felismeréshez?
Ahogyan a tejcukor-érzékenység esetén, így itt is a hasmenés, a puffadás, a súlyvesztés jelezhet, de emésztési zavarok, fáradékonyság, a vitaminok felszívódásának nehézségei miatt kialakuló hajhullás, a köröm töredezettsége, a fogak romlása, a csontritkulás, bőrelváltozások a térd-könyökhajlatokban, és még sorolhatnánk. Szerencsések is vagyunk Mégis miért mondjuk ezt? Nos, azért, mert ha valakinél nyilvánvalóvá válik a gluténérzékenység, a gluténmentes diétával, a glutén mellőzésével a tünetek megszüntethetők.
Bárcsak minden betegséget ilyen könnyen át tudnák ugrani, ilyen könnyen tudnánk kezelni, nem igaz?
Fontos persze a pontos diagnózis, amihez szükséges a vérvétel, és a vékonybél szövettani vizsgálata, biopsziával. Elég meredeken hangzik, de muszáj elvégezni a vizsgálatot, mert feleslegesen nem szabad elkezdeni egy gluténmentes diétát – ki kell zárni azt is, hogy a teljes gabonafélék egészére vonatkozik az érzékenység vagy csupán a gluténra.
Persze, mindennek az alapja a változatos étkezés, mozgásban gazdag életmód, a stresszmentes környezet. Hogy hogyan lehet ezt az életmódot elsajátítani?
Ha az elérhetőségeinkben felkeresel minket, tudunk ebben tanácsot adni, és segíteni!